Cake Show Istanbul 2016 düğün pastası kategorisi festivalin en büyük ödüllü kategorisiydi ve bu yılın teması “Bir aşk hikayesi” ydi.
‘Aşk unutulmazdır.  Ama kimi aşklar vardır ki adlarını tarih kitaplarına yazdırır.  Yaşadıkları aşklar nesiller boyu dilden dile dolaşır ve bir efsane olur.’
Profesyonel kategoride 1’lik alan aşklarını Taj Mahal ile ölümsüzleştiren Şah Cihan ve Banu Begüm’den esinlendiğim tasarımımı nihayet sizlerle paylaşmaktan çok mutluyum, gururluyum.
Bu süreçte bana desteğini esirgemeyen, sevincimi paylaşan sevgili eşim ve aileme binlerce kez teşekkür ederim.
Bu arada yarışma jürisi ile aynı ortamda bulunmak bile acayip heyecan vericiydi;Robert Hayes, Marta Torres, Laura Saporiti, Berna Garcia, Yeşim Erol, Nilay Bektaş Mağralı, Kadir Kantar, Deniz Orhun ;D

Biraz tarihi bilgilerimizi pekiştirelim… ;D ‘Dünyada aşk için dikilmiş en büyük ve en güzel anıt olarak kabul edilen Taj Mahal, Şah Cihan’ın büyük bir aşkla sevdiği eşi Ercümend Banu Begüm’ün doğum sırasında ölümü üzerine, onun anısına yaptırılmıştır (çocuk doğururken ölen kadınların kutsal olduğuna inanılır). Yapının mimarları; Mimar Sinan’ın talebelerinden Mehmet İsa Efendi ve Mehmet İsmail Efendi ile yapıdaki yazıları yazan Hattat Serdar Efendi, eserin yapımı için Şah Cihan tarafından İstanbul’dan davet edilmişlerdi.1632’de inşasına başlanan eser, 20 yıl sonra 1652’de tamamlanmıştır. Taj Mahal’in yapımında parlak, ince mavi damarları olan beyaz mermer kullanılmıştır. Aynı mermerden yapılan ve yerden yüksekliği 82 metre olan kubbe, Mimar İsmail Efendi tarafından yapılmış ve 1648 yılında tamamlanmıştır. Efsaneye göre yapımı bittikten sonra, türbe işçilerinin kolları aynı yapıttan bir tane daha yapılmaması için kesilmiştir.’ Kaynak:Wiki

Düğün pastam; sonsuz aşk/cennet/saflık/barışı simgelemek üzere inci pırıltılı olarak beyaz tasarlandı.
Rengarenk bir Hint düğünü düşlediğimde tüm bu temanın ortasında ışıldayıp odak noktası haline gelecek bir pasta hayalimde belirdi ve eskizlere yansıdı. Ortaya çıkan sonuçtan gayet memnunum.
Eksikler yok mu? Var tabi.. Onları da bir sonraki yarışmada geliştirmeyi düşünüyorum. Sonuçlar açıklandığındaki sevincimi tarif edemem. Diğer tüm katılımcılara da sevgimi göndererek, aldığım tüm jüri kritikleri için teşekkür ediyorum.
Hint kültürünün renkli dünyası ise renkli çiçek aranjmanları ile yansıtıldı (Orkide, Stargazer lily, manolya, ortanca, papatya, şakayık, gül, tomurcuklar). Böylelikle genel tasarım katmanlarından farklı bir odak noktası yaratılmış oldu.


Kullanılan Teknik ve Malzemeler;

-Modelleme/Taj Mahal
-Airbrush
-Şeker hamuru çalışması/Portre
-Izomalt/değerli taşlar
-Royal icing&brush embrodiery
-Süslemeler&Kabartmalar/Rölyef
-Yenilebilir Dantel
-Yenilebilir kağıt/Fener
-Yenilebilir kağıt/Çiçekler
-El boyama/renklendirme

Al’Miraj

 

On Cake Show Istanbul 2016 the theme for the wedding cake category was; “Famous Lovers Throughout History
Do you believe in true love? Do you believe in love lasting forever? Choose the most famous love stories in history and literature for your inspiration. “.
Awarded with a gold medal my cake design became
 1st in pro category.
I felt amazing just to be in the same room with the cake show jurors; Robert Hayes, Marta Torres, Laura Saporiti, Berna Garcia, Yeşim Erol, Nilay Bektaş Mağralı, Kadir Kantar, Deniz Orhun. ;D

The cake was designed all in white in order to resemble eternal love/paradise/mirage/purity/peace with a pearl sheen. 
Colorful wafer paper flowers are created (Orchids, stargazer lily, magnolia, hydrangea, wild flowers, peony, rose, flower buds) and positioned to add another elevation/focal point.
Techniques and Materials used;
-Modeling/Taj Mahal
-Airbrush 
-Fondant work/Lovers
-Isomalt/gems
-Royal icing&brush embroidery
-Embelishment&Embossed work
-Edible Lace
-Wafer Paper/Lantern
-Wafer Paper/Flowers
-Hand paint/dusting