Merhaba ben Özge. İstanbul’da yaşıyorum. Mimarlık eğitimimi tamamladıktan sonra Mimari Tasarım dalında lisansüstü programını tamamladım. Bu alanda 10 yıllın üzerinde iş deneyimim var. Modelleme ve yenebilir malzemeler ile çalışmak ve üretmek benim için mimarlık eğitim disiplininin bir yansıması haline geldi.

Şeker hamuru ile tanışmam çok sevgili arkadaşım Aslı Karabulut’ un sayesinde oldu. Ağustos 2011’de annemin doğum gününe “Angry Birds” temalı tek katlı bir pasta yapalım dedik. Ve o güne kadar şeker hamurunda hiç deneyimimiz olmamasına rağmen keyifle gayet iyi bir iş çıkardığımızı gördükten ve aldığımız teşviklerden sonra aile, arkadaş çevremize kurabiye, kapkek ve pasta setleri hazırlayıp sunduk. İlk yılımız gece gündüz demeden devamlı üreterek ve 2 işte birden çalışarak kendimizi geliştirerek, yeni siparişler almaya uğraşarak geçti. Arzu teyze mutfağını bize açtı. Buradan kendisine binlerce kez teşekkürler. Aslı ile beraber çalışmamız 2,5 yıl kadar sürdü.

Kendimi eğitmiş, fırsatını bulduğum ilgi alanımda olan her türlü eğitime katılmış, devamlı olarak yeni teknikleri araştırmış ve denemiş biri olarak tanımlayabilirim. Ve neredeyse hemen her gün tarif/pişirme teknikleri ve tasarıma dair yeni şeyleri takip etmekteyim. Bunlardan birkaçı “keskin kenar”, “figür modelleme”, “düğün/nişan pastası”, “3boyutlu pastalar”, “kekpop/çubukta kek”, “makaron”.

Sevgili mentorum Şef Duygu Tuğcu, arkadaşlarım, ailem ve sevgili eşimin teşviki ve desteği ile şeker hamuru çalışmalarımı bir tık yukarıya çekecek  uluslararası ve yerel yarışmaları takip edip katılmaya başladım. “Yarışmalar” bölümünde detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.
Halen araştırmalarımı sürdürmekte ve yeni metodlar, teknikler denemekteyim. İnsanları mutlu etmek sipariş sonundaki tüm yorgunluğumu almakta. Teslimlerde hep bana söylenen; “çok tatlı, bunu nasıl kıyıp da yeriz!” üzerine “Isırmaya kıyamayacağınız tatlar ile 2cute2biteMe” doğmuş oldu. ;D

2016 EAGA’nın oylamasında “En İyi Avrupa Pasta Tasarımcısı” kategorisinde son 3 finalistten biri oldum. Ülkemi Hong Kong’da temsil etme ve pastacılık sektöründeki dünya devleriyle aynı sahneyi paylaşma şansını buldum.

2016 “Uluslararası Hong Kong Pastacılık Fuarı”nda demo ve dersler verdim. İlk uluslararası öğrencilerimle bilgilerimi paylaşma fırsatım oldu. Özellikle yenilebilir kağıt ve tekniği üzerine verdiğim pasta ve çiçek model derslerim yoğun ilgi ile karşılandı.

2017‘de Türkiye’nin ilk Butik Pastacılık Yarışma Organizasyonu olan “Cake Show Istanbul”un 3. buluşmasında Yenilebilir Kağıt ile geliştirdiğim eskitme tekniğinin demosunu yaptım.

 

Hi, this is Özge. I studied Architecture in Istanbul & also have a masters degree in Architectural Design. Lately, I’m passionate about modelling as it’s a creative edible art which uses some of my architecture skills.

My interest in sugarcraft (fondant) began in 2011 when me & my dearest friend Aslı decided to bake a birthday cake for my mother.
It was a simple 2 layered cake covered in fondant with “Angry birds” figures on top. Until that day I had no idea about baking or the wonderful, colourful world of cake decor. ;D

Later that year, baked many cookies, cupcake sets and/or cakes for my friends & family. I am self-taught, started learning new techniques & styles by attending live and online classes including “sharp edges”, “figure modelling”, “wedding cake”, “3D structure”, “cake pop”, “macaron”. And still, keep reading almost every day about cakey stuff. It’s like Julia Child said; ” Find something you’re passionate about and keep tremendously interested in it.”

Encouraged by my tutors, especially Chef Duygu Tuğcu, my family, dearest friends and my husband; I continued to work and started to enter to international and local -web-based and physical competitions. First ever serious competition I enrolled to was the local one; “Cake Show Istanbul 2015”, then it was Pretty Witty Cakes’ and Artisan Cake Company’s online competitions. After experimenting with different styles and techniques my key skills are improved; sugar paste decoration, 3D structured and gravity defying cakes. I got 2nd and 3rd places for my work. Lately was awarded 2 Gold medals in the Wedding category.

Still researching on different materials and mediums to express my art & use my craft to make people happy. And when a client says “aww it’s so cute to eat!”, I get the maximum joy of what I do. Hence where the name comes from… ;D

Gave demos & workshops at the Hong Kong International Bakery Expo 2016.
Felt blessed by being one of the 3 Europe Finalist at Eaga Awards- as a cake decorator.
Appreciated my time with my first ever international students in wafer paper flowers and cake designs.

” Find something you’re passionate about and keep tremendously interested in it.”

Julia CHILD

“KEEP CALM! and have a 2cute2biteMe CAKE”

“Cake Decorating is basically an ART form for me.”

“A party without a CAKE is just a meeting”

Julia CHILD

“Good things come to those who BAKE!”